W roli głównej "królowa chorób, choroba królów" - DNA MOCZANOWA (inaczej artretyzm, podagra lub skaza moczanowa).

Podagra należy do grupy chorób przewlekłych związanych z zaburzoną przemianą materii. Objawia się stanem zapalnym stawów wywołanym przez nadmiar kryształków moczanu jednosodowego w mazi stawowej lub obecnością guzków dnawych w innych tkankach. Odkładające się w nerkach kryształki kwasu mogą prowadzić do powstania kamicy nerkowej, a dalej do nefropatii nerkowej. Zazwyczaj charakteryzuje się nawracającymi atakami ostrego zapalenia stawów – zaczerwienionego, bolesnego, gorącego obrzęku zajętego stawu. Ta dolegliwość częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet w wieku 35-45 lat i kończy się trwałym uszkodzeniem chrząstki stawowej. W początkowej fazie rozwoju choroby najczęściej ból umiejscawia się w dużym palcu u nogi, a z biegiem lat mogą zostać objęte tym schorzeniem inne stawy, tj. skokowy, kolanowy, nadgarstka i palców. Skaza moczanowa częściowo uwarunkowana jest obciążeniami genetycznymi i często współistnieje z innymi chorobami takimi, jak nadciśnienie, łuszczyca, oporność insulinowa (wysoki poziom insuliny we krwi), otyłość.

W walce z tą dolegliwością najważniejszą rolę odgrywa właściwa dieta o działaniu przeciwzapalnym, która wpłynie na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Główną przyczyną podagry we współczesnym sposobie odżywiania nie jest, wbrew utartym schematom, nadmiar/rodzaj białek, a nadmiar fruktozy w diecie.

Należy unikać: cukru (sztucznych słodzików również) i syropu glukozowo-fruktozowego, dużej ilości owoców (wg najnowszych badań wyjątek stanowią wiśnie i czereśnie oraz ich szypułki) i tłoczonych z nich soków (bez znaczenia czy są domowe czy też fabryczne), alkoholu (wino, piwo), przetworzonej żywności, tłustych i ciężkostrawnych potraw, mocnej herbaty i kawy oraz produktów typu „light” czy „fat free”.

Warto sięgnąć po witaminę C (Witamina C Herbarium św. Franciszka), produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 (ryby, skorupiaki), witaminę D3 (Witamina D3-Ca-K2 MK-7 Herbarium św. Franciszka), maślankę i serwatkę, preparaty krzemowe (Minerały franciszkańskie, Eliksir krzemowy, Omułek Zielonowargowy - wyciąg z małży nowozelandzkiej z Herbarium św. Franciszka), warzywa gotowane (seler, pietruszka, jarmuż, brokuły), MSM (siarkę organiczną), miedź, bor, a przede wszystkim pić wodę zasadową, np. JAVA posiadającą zasadowe pH o wartości 9,2 do 9,4 i stanowiącą idealne dopełnienie zasadowej diety.

Istotną rolę w neutralizowaniu toksyn w naszym organizmie, jak również w leczeniu podagry odgrywa pokrzywa - nasze rodzime źródło chlorofilu, fitosteroli i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ziele pokrzywy wykazuje między innymi silne działanie odtruwające, moczopędne, przeciwzapalne, wspomagające przemianę materii. W przypadku dolegliwości związanych ze skazą moczanową wskazana jest kuracja suplementem diety z Herbarium św. Franciszka Urtica dioica 100% Pokrzywa zwyczajna (wyciąg z pokrzywy zwyczajnej 120 kapsułek), który wspomoże kurację oczyszczającą i powrót do równowagi kwasowo-zasadowej.

Klasztorna medycyna wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym osób dotkniętych podagrą stworzyła wiele mieszanek ziołowych. W Herbarium św. Franciszka została opracowana wyjątkowa Herbatka Antypodagra (ziele i kłącze pokrzywy zwyczajnej, liść brzozy brodawkowatej, korzeń arcydzięgiela litwora, kłącze kolcorośli lekarskiej, ziele i kłącze podagrycznika pospolitego, kwiat wiązówki błotnej), która ma wspomagać leczenie dny moczanowej i stanowi uzupełnienie suplementu diety „Urtica dioica 100% Pokrzywa zwyczajna”.

Zioła zawarte we wskazanej powyżej mieszance wspomagają wydalanie kwasu moczowego, mocznika, puryn, chlorku sodu z organizmu. Powstrzymują stany zapalne i wysiękowe wokół stawów i mięśni. Wpływają detoksykująco na organizm. Regulują przemianę materii oraz zapobiegają gromadzeniu się w organizmie szkodliwych metabolitów przemiany materii. Napar powinien być przyjmowany przez około 6 tygodni dla uzyskania zadawalających efektów. Mocz powinien stać się wówczas jasny, przejrzysty, pozbawiony nieprzyjemnej woni (objaw ten pojawia się przy zatruciu organizmu toksynami).

W przypadku leczenia farmakologicznego dny moczanowej wskazana jest zawsze konsultacja z lekarzem specjalistą, np. w przypadku stosowania aspiryny syntetycznej nasila się stężenie kwasu moczowego w surowicy, co wpływa negatywnie na szansę szybkiego powrotu do zdrowia.

Wspomagająco można również zastosować kąpiele i okłady łagodzące dolegliwości przy podagrze:

OKŁADY

PRZEPIS 1:
Zmieszać ½ szklanki maślanki, ½ szklanki mielonych sucharów żytnich i ½ łyżeczki sody. Następnie odstawić na 3-6 godzin w ciepłe oświetlone miejsce, przecedzić. Przykładać na chore miejsce na godzinę przed snem.

PRZEPIS 2:
Garść zmielonego korzenia żywokostu lekarskiego zalać gorącą wodą. Rozmieszać papkę i po dodaniu ½ łyżeczki oleju jadalnego kompresować chore miejsce. Trzymać ciepło.


KĄPIEL DO STOSOWANIA PRZY DNIE MOCZANOWEJ

Można przeprowadzić samodzielnie w zaciszu domowym przy pomocy gotowych produktów np.: „Żel siarczkowy do kąpieli i aromaterapii-SPA” dr Duda; „Buskie spa siarczkowe do kąpieli” Sulphur Busko Zdrój, „Pasta borowinowa lecznicza” Biochem, „Jentschura MeineBase sól zasdaowa do kąpieli” NaturapH.

PRZEPIS 1:
500g igliwia sosny, 100g liścia mięty zalać 2-3 litrami wody. Doprowadzić do wrzenia
i po przecedzeniu wlać do wanny. Dopełnić wodą kąpielową o temperaturze 38°C. Czas kąpieli około 10 minut.

PRZEPIS 2:
500g liścia żywokostu lekarskiego zalać 5 litrami zimnej wody. Odstawić na 10 godzin. Następnie ogrzać, doprowadzając do wrzenia. Przecedzić i dolać do wody kąpielowej. Kąpiel całkowita, z zanurzeniem całego ciała, czas zabiegu około 10 minut.

Autor tekstu:
mgr Katarzyna Sekita, dyplomowany fitoterapeuta